Poradnik

JAK KUPIĆ DOM W HISZPANII?


Zakup apartamentu lub domu w Hiszpanii jest łatwy, przyjemny i możliwy w zaledwie 2-3 dni!

Ze swojej strony zapewniamy kompleksową obsługę klienta:

  • transport z lotniska,
  • pomoc w znalezieniu zakwaterowania,
  • obejrzenie wybranych nieruchomości,
  • praktyczną pomoc w załatwieniu WSZYSTKICH formalności prawnych, bankowych i podatkowych,
  • usługi tłumacza,
  • firmę, która pomoże w umeblowaniu i remoncie, a także zajmie się wynajmem twojej nieruchomości w Hiszpanii.

Podawane w ofertach ceny nieruchomości to ceny netto, do których należy doliczyć 10% podatku IVA (odpowiednik VAT) oraz 3-5% kosztów związanych z opłatami notarialnymi, urzędowymi i rejestracyjnymi. Kiedy już znajdziesz swoją wymarzoną nieruchomość, należy wpłacić opłatę rezerwacyjną zwykle wynoszącą od 3000 Euro do 6000 Euro. Jeśli kupujesz nowy dom lub apartament od dewelopera, wpłacasz ustaloną w umowie przedwstępnej część wartości nieruchomości (20-40%). Transze są uzależnione od postępujących prac budowlanych. Termin podpisania aktu u notariusza uzależniony jest od terminu realizacji danej inwestycji. Jeśli korzystasz z kredytu jest on wypłacany z chwilą odebrania kluczy. Pieniądze przeznaczone na zakup mogą pochodzić z każdego banku na świecie lub zostać wypłacone gotówką.

Aby stać się właścicielem, musimy wystąpić o numer NIE, który uprawnia obcokrajowców do zakupu nieruchomości w Hiszpanii, oraz założyć konto w hiszpańskim banku. Od momentu podpisania aktu notarialnego mamy 30 dni na zapłatę wspomnianego 10% podatku.

Koszty utrzymania domu w Hiszpanii są niższe niż w Polsce. Tak zwane opłaty komunitarne płaci się co 6 lub 12 miesięcy, natomiast podatek od nieruchomości (tzw. SUMA) płatny jest rocznie i jest uzależniony od wielkości i lokalizacji posesji. Jeżeli chodzi o nieruchomości deweloperskie, to opłaty komunitarne często płacone są w czynszu miesięcznym wynoszącym od 80 do 200 Euro.

 

Pamiętaj! Jako kupujący nie płacisz żadnej prowizji za pomoc naszych pośredników przez cały proces zakupu.