Dlaczego Costa Del Sol?


Costa del Sol, czyli Słoneczne Wybrzeże z 325 słonecznymi dniami w roku jest najlepiej znanym i najpopularniejszym miejscem docelowym wakacji w Hiszpanii. Fantastyczny klimat, rozciągające się wzdłuż wybrzeża plaże oraz prześliczne miasteczka sprawiają, że jest doskonałym miejscem na wypoczynek i relaks.

Znajduje się tu wiele znanych kąpielisk morskich takich jak: Málaga, Marbella, Estepona, Fuengirola, Torremolinos, Benalmádena, czy Nerja.

Ta piękna część Hiszpanii ma do zaoferowania nie tylko blask słońca, ale także olbrzymi wybór różnego rodzaju atrakcji turystycznych, takich jak znakomite ośrodki gry w golfa, urokliwe nadmorskie miasteczka, eleganckie przystanie, rozrywki kulturalne, bielone wapnem wioski wśród gór, przepiękny krajobraz, a nawet tereny narciarskie w pobliżu!

Na zniewalający krajobraz Costa del Sol składają się skaliste wybrzeża przeplatające się na przemian z plażami, zielone doliny, gaje oliwne oraz ośnieżone szczyty Sierra Nevada, czyli najwyższego łańcucha gór w Hiszpanii.

Andaluzja, czyli region, w którym położony jest Costa del Sol to także ojczyzna flamenco i corridy.
Do Malagi można dolecieć regularnie kursującymi tanimi liniami lotniczymi Ryanair m.in. z Warszawy Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Pragi czy Berlina.

Oto najciekawsze miejsca tej prawdziwej perły hiszpańskiego wybrzeża:

Malaga

Turyści preferujący duże miasta powinni odwiedzić hiszpańską Malagę. Ta piękna metropolia o długowiecznej historii, przyciąga nie tylko zabytkami architektonicznymi, ale również wydarzeniami kulturalnymi czy galeriami sztuki.

Malaga licząca prawie 600.000 mieszkańców jest drugą co do wielkości metropolią w Andaluzji. Wybierając wczasy w tym miejscu, z jednej strony mamy do dyspozycji piękne plaże, z drugiej natomiast wiele wielkomiejskich atrakcji. Pierwsze osady na terenie Malagi zbudowali Fenicjanie w VIII wieku p.n.e. Przez wieki był to bardzo ważny port morski, dlatego miasto nieustannie się rozwijało, co widać po miejscowej architekturze.

W tym mieście urodzili się Pablo Picasso i Antonio Banderas.

Marbella

Jest luksusowym, hiszpańskim kurortem, w którym lubią spędzać wakacje światowe gwiazdy muzyki i kina. Jednak również zwyczajni turyści chętnie wybierają wczasy w tym mieście, ze względu na wspaniałe widoki, piękne plaże i mnóstwo atrakcji.

Marbella jest jedną z najciekawszych nadmorskich miejscowości na Costa del Sol, panujący tam wszechobecny przepych robi ogromne wrażenie. Po ulicach poruszają się markowe samochody, ulice porasta tropikalna roślinność, na każdym kroku spotkamy restauracje i bary, w których można schować się przed słońcem.

W dzielnicy Milla del Oro (Złota Mila) podziwiać można luksusowe posiadłości o imponujących rozmiarach, należące do koronowanych głów, szejków arabskich oraz multimilionerów z całego świata.

Warto poświęcić chociaż jeden dzień wakacji na zwiedzanie tego historycznego miasta, po brzegi wypełnionego zabytkami.

Estepona

To nieduże, ponad 60-tysięczne miasto portowe z uroczym zabytkowym centrum może pochwalić się bogatą kulturą, historią, a także ładnymi, piaszczystymi plażami.

Estepona jest hiszpańskim kurortem w pełnym tego słowa znaczeniu. Architektura miasteczka wydaje się znacznie ładniejsza niż w innych miejscowościach wypoczynkowych Costa del Sol. Przyjemną, piaszczystą plażę urozmaicono małą promenadą, wzdłuż której rosną palmy i kwiaty, a nieco dalej od brzegu rozciąga się śliczne stare miasto z brukowanymi uliczkami i dwoma ładnymi placami.

Na pewno warto wstąpić na targ rybny, bowiem Estepona może poszczycić się największą flotą rybacką na zachód od Malagi.

Fuengirola

Infrastruktura turystyczna w kurorcie jest doskonale rozwinięta, wzdłuż wybrzeża ciągnie się promenada, wokół której toczy się życie miasta. Usytuowane są na niej hotele, na każdym kroku spotkamy bary oraz sklepy z pamiątkami.

Jednak największą atrakcją Fuengiroli jest wybrzeże, ciągnące się przez 8 kilometrów. Turyści podczas wakacji mogą odpoczywać tam na wspaniałych, piaszczystych plażach, na których również czeka sporo atrakcji. Niemalże na każdym kroku znajdziemy ośrodek sportów wodnych, w którym wypożyczymy sprzęt do windsurfingu, rower wodny czy kajak.

Wizytówką tego pięknego miasta jest zamek Sohail, stanowiący ciekawy przykład architektury średniowiecza.

Panorama miasta jest bardzo malownicza, arabskie budowle wtapiają się tam ze skałami, na których leży miasto.

Piaszczyste plaże i błękitne morze

Costa del Sol (czyli Słoneczne Wybrzeże) to aż 125 plaż, rozciągających się na odcinku ponad 180 km od przylądka Gibraltar aż za Malagę.

Słoneczne Wybrzeże to perła Andaluzji ze śródziemnomorskim klimatem. Doświadczymy tutaj przeszło 325 dni słonecznych rocznie, co jest wyśmienitym wynikiem w skali państw europejskich.

Najbardziej znane hiszpańskie kąpieliska na terenie Costa del Sol to Marbella, Malaga, Nerja, Torremolinos oraz Benalmadena.

Pogoda na Costa del Sol jesienią jest wciąż przyjemna i zachęca do wakacji w tej części Hiszpanii. We wrześniu doświadczymy tutaj średnio 28 st. C w ciągu dnia, 18 st. C nocą.

Porty jachtowe

Region Costa del Sol słynie z luksusowych przystani jachtowych, z których chętnie korzystają celebryci z całego świata, spędzający urlop w tym ciepłym i słonecznym miejscu hiszpańskiego wybrzeża.

Jednym z najbardziej luksusowych kurortów w Hiszpanii jest dzielnica Marbelli – Puerto Banus, światowej sławy przystań, gdzie bywają zacumowane najdroższe jachty świata.

Puerto Banus, którego inicjatorem był biznesmen José Banús, zostało otwarte w 1970 roku i wkrótce stało się znakiem fabrycznym Marbelli, jako wyznacznik kosmopolitycznego luksusu.

Innym portem wartym zobaczenia jest dwukrotnie uznany za najpiękniejszy port na świecie Puerto Marina, położony w Benalmadenie, bardzo często określany mianem andaluzyjskiej Wenecji. Port składa się ze sztucznych wysp połączonych ze sobą malowniczymi mostkami.